top of page
  • Zdjęcie autoraKarolina Goniszewska

Idealny pokój dla niemowlaka. Tworzenie przytulnej przestrzeni dla Twojego malucha.

Przygotowanie pokoju dla niemowlaka to wyjątkowy moment w życiu rodziców. To miejsce, gdzie ich dziecko spędzi wiele godzin snu, zabawy i rozwoju. Tworząc idealny pokój dla niemowlaka, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które zapewnią komfort, bezpieczeństwo i stymulujące otoczenie dla malucha. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, która spełni potrzeby Twojego malucha.
Bezpieczne miejsce do snu

Pierwszym krokiem w tworzeniu idealnego pokoju dla niemowlaka jest zapewnienie bezpiecznego miejsca do snu. U nas sprawdził się duży materac położony na podłodze (względy bezpieczeństwa) gdzie spałam wspólnie z dzieckiem. Dzięki tej opcji mogłam wysypiać się przy jednoczesnym karmieniu dziecka. Dla komfortu można na ścianę przykleić panele tapicerowane, które będą pełniły funkcję zagłówka. Gdy wybierasz opcję spania oddzielnie, wybierz duże łóżeczko i nowy odpowiedni materac. Wszelkie ochraniacze, kocyki czy baldachimy nie są wskazane, pomimo że bardzo ładnie wyglądają. Można je założyć, gdy dziecko będzie starsze.


Oświetlenie i kolory

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla tworzenia przytulnego i relaksującego otoczenia dla niemowlaka. Wybierz delikatne źródło światła, które można regulować w zależności od potrzeb. Najlepszym miejscem na włącznik takiego oświetlenia jest miejsce blisko łóżka, dzięki temu rodzic nie będzie musiał wstawać w nocy by takie światło włączyć. U nas lampka delikatnym światłem świeciła całą noc. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze barwowej żarówki, najlepsza barwa do pokoju dziecka to barwa ciepła.


Jeśli chodzi o kolory, zdecyduj się na stonowane i relaksujące odcienie, takie jak pastele czy delikatne kolory natury, które sprzyjają spokojowi i relaksowi (również Twojemu).
Organizacja i przechowywanie

Niemowlę wymaga wielu rzeczy, takich jak pieluchy, ubranka, kocyki czy zabawki. Ważne jest, aby pokój było odpowiednio zorganizowany i łatwy do utrzymania w czystości. Zainwestuj w pojemne szafki, regały czy kosze na zabawki, które pomogą utrzymać porządek. Przez pierwsze miesiące ważne jest by wszystkie akcesoria były dostępne pod ręką. Sprawdzi się tutaj regał z koszyczkami. Pamiętaj, że dziecko bardzo szybko rośnie, planując zakup regałów czy szafek zastanów się, czy będą one bezpieczne, gdy dziecko zacznie samodzielnie poruszać się po domu. Wszystkie meble wysokie, również komody należy zamocować do ściany, by nie przewróciły się na dziecko.


Strefa do karmienia i przewijania

Stworzenie wygodnej strefy do karmienia i przewijania jest niezwykle ważne. Umieść wygodne krzesło lub fotel w pobliżu stolika lub półki, gdzie będziesz mieć dostęp do niezbędnych przedmiotów, takich jak pieluchy, chusteczki czy kubek z wodą. Dodatkowo, warto rozważyć zainstalowanie przewijaka, który będzie wygodny zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Jeżeli karmisz w łóżku bardzo przydatna jest specjalna poducha do karmienia dziecka oraz poduszki pod Twoje plecy.


Stymulujące i bezpieczne zabawki

W pokojach niemowlęcych nie powinno zabraknąć stymulujących i bezpiecznych zabawek. Wybieraj te, które są odpowiednie dla wieku dziecka i nie mają małych części, które mogą być połknięte. Możesz wybrać interaktywne maty, pluszowe zwierzątka, grzechotki czy książeczki z miękkimi stronami. Zadbaj o regularną rotację zabawek, aby zapewnić maluchowi różnorodność bodźców i zachować ich zainteresowanie.Piękne dodatki

Przytulną atmosferę możemy uzyskać wybierając dodatki na ścianę np. ozdobne plakaty lub tapętę ze strukturą. Wybierz dywan miękki i łatwy w utrzymaniu czystości, dziecko gdy podrośnie chętnie będzie się na nim bawić.Tworzenie idealnego pokoju dla niemowlaka to wyzwanie, ale także niezwykła przyjemność. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego warto dostosować przestrzeń do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Twój pokój dla niemowlaka powinien być miejscem, w którym maluch czuje się bezpiecznie i komfortowo.

75 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak remontować i nie zwariować...;)

Remont mieszkania to ekscytujące, ale również wymagające wyzwanie. Jeśli masz plany odnowienia swojego wnętrza, ważne jest, abyś miał jasny pomysł na to, jakie kroki podjąć, aby cały proces przebiegł

ความคิดเห็น


bottom of page